Energia potencjalna sprężystości
Overview Picture for Elastic Energy Lab
To ćwiczenie pozwoli na określenie zależności między zmianą długości sprężyny, a pracą jaką nad nią wykonaliśmy. Za każdym razem gdy rozciągamy sprężynę, odkształcenie będzie nieco inne. Twoim zadaniem jest znaleźć pole pod wykresem siły w zależności od odkształcenia. Pole to równa się pracy wykonanej i jednocześnie energii potencjalnej sprężystości, jaką ma rozciągnięta sprężyna.

Jeśli jesteś gotowy(a) do rozpoczęcia tego ćwiczenia, kliknij przycisk Zacznij.
Zacznij
Your browser does not support HTML 5.0 Canvas...get a better browser!!!
Start
Resetuj
Zanim cokolwiek zrobisz, zapisz początkową długość i numer sprężyny, której używasz w tym ćwiczeniu.

Po tym, gdy to zrobisz, naciśnij przycisk Start, aby rozciągnąć sprężynę.
Rozciągaj i zbieraj dane dla co najmniej 5 prób.

Jeżeli w którejkolwiek z prób wystąpi takie samo odkształcenie, co w którejś poprzedniej, nie rejestruj jej, tylko zresetuj układ i spróbuj ponownie.
Kiedy skończysz swoje pięć prób, naciągnij sprężynę jeszcze raz ale teraz ustal nachylenie wykresu (współczynnik kierunkowy prostej) w N / m. (jest to współczynnik sprężystości sprężyny)

Następnie zrób wykres uzyskanych energii (J) w zależności od odkształcenia (m). Postaraj się powiązać stałą występującą w równaniu opisującym wykres, ze stałą sprężystości.
Zapisz aktualną długość sprężyny i jej rozciągnięcie.

Następnie oblicz pole pod wykresem (danym poniżej) siły w funkcji odkształcenia. Jeżeli w obliczeniach odkształcenie wyrazisz w metrach, otrzymasz pracę wykonaną nad sprężyną w dżulach.

Następnie kliknij przycisk Resetuj, aby przywrócić sprężynę do jej wyjściowej długości.
Your browser does not support HTML 5.0 Canvas...get a better browser!!!